Volontiranje je dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za zajedničku dobrobit, a obavljaju ih volonteri bez postojanja uvjeta isplate novčane nagrade ili potraživanja druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje (Zakon o volonterstvu NN 58/07, 22/13, 84/21).
Volonteri mogu biti i osobe mlađe od 18 godina. Maloljetna osoba mlađa od 15 godina života može biti uključena u volonterske aktivnosti uz uvjete propisane Zakonom o volonterstvu (NN 58/07, 22/13, 84/21).
Hrvatski Crveni križ osigurava i jednake uvjete volontiranja pri uključivanju pripadnika socijalno isključenih skupina stanovništva i osoba u riziku od socijalne isključenosti, poštujući načelo inkluzivnog volontiranja, a s ciljem uključivanja u društvo i socijalnog osnaživanja uz uvjete propisane Zakonom o volonterstvu (NN 58/07, 22/13, 84/21).
Vrste volontiranja:
Dugotrajno volontiranje je ono koje volonter obavlja redovito i kontinuirano, na tjednoj osnovi u razdoblju od najmanje tri mjeseca bez prekida
Kratkotrajno volontiranje je ono koje volonter obavlja jednokratno ili povremeno u vremenski ograničenom trajanju
Volontiranje u kriznim situacijama je volontiranje koje volonter obavlja u situacijama koje nalažu hitnost i u izvanrednim društvenim situacijama
Volontiranje čini samu srž izgradnje zajednice. Volontiranjem se promiče povjerenje i uzajamnost. Ljude se potiče da budu odgovorni građani i osigurava im se okolina u kojoj mogu učiti o dužnostima demokratskog uključivanja u život zajednice. (Strategija razvoja volonterstva Hrvatskog Crvenog križa, 2017.)
Želite volontirati u Gradskom društvu Crvenog križa Dubrovnik? - Javite nam se na e-mail: volonteri.gdckd@gmail.com.
Vaš doprinos čini razliku!
ORGANIZACIJA RADA VOLONTERA
Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC) pod pojmom menadžmenta volontera podrazumijeva proces upravljanja i razvoja ljudskih potencijala i to stvaranjem poticajnog okruženja u kojemu se radi na promicanju volonterstva, regrutiranju novih volontera, zadržavanju volontera, uvođenju inovacija i motiviranju za volontersko djelovanje u skladu s misijom Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.
Hrvatski Crveni križ osigurava pravilnu pripremu volontera, pružajući volonterima relevantne i pravovremene informacije, treninge i opremu, povratnu informaciju o obavljenom poslu te adekvatnu zaštitu i sigurnosne mjere.
Osigurava svoje volontere od nesretnog slučaja i pruža im primjerenu psihosocijalnu podršku kada za to postoji potreba te nagrađuje rad svojih volontera.
U Hrvatskom Crvenom križu ciklus volonterskog menadžmenta obuhvaća:
Planiranje i uključivanje volontera - obuhvaća razvoj strategija za privlačenje i zadržavanje volontera, identificiranje potreba zajednice koja se usklađuju sa vještinama i interesima volontera.
Opis poslova volontera - podrazumijeva definiranje jasnih zaduženja i odgovornosti za svaku pojedinu volontersku poziciju, a ciljevi i očekivanja su jasno komunicirani prema volonterima.
Pronalaženje volontera - ovisno je o odgovoru na potrebu te na vrstu volonterske aktivnosti, a osigurava se korištenjem raznih komunikacijskih kanala za promociju volonterskih aktivnosti.
Selekcija i uključivanje - provodi se na osnovi vještina, iskustva i motivacije volontera u odnosu na realne potrebe u zajednici
Orijentacija i trening - svakom volonteru osigurano je upoznavanje s vizijom i misijom Crvenog križa, vrijednostima i ciljevima te s pravima i obvezama kako volontera, tako i organizatora volontiranja. Hrvatski Crveni križ educira volontere za djelovanje kroz dva stupnja edukacije (osnovni stupanj i specijalistički stupanj)
Podrška i praćenje - osigurava redovnu dvosmjernu komunikaciju i podršku između koordinatora volontera i volontera prilikom trajanja volonterskih aktivnosti, naročito u kontekstu rješavanja eventualnih izazova stavljenih pred njih
Nagrađivanje volontera - u Hrvatskom Crvenom križu odvija se na formalni i neformalni način
Evaluacija volontera i organizacije - provodi se u svrhu procjene zadovoljstva i angažiranja volontera te u svrhu provjere uspješnosti volonterskih programa i identifikacije prostora za napredak i poboljšanje.
Organizacija rada volontera Hrvatskog Crvenog križa definirana je Pravilnikom o volontiranju u Hrvatskom Crvenom križu te uvažava predložene Smjernice za volontiranje Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC).